2018 Writing Competition Winners

Congratulations to all the students who took part in the 2018 Tell Me a Story writing competition!

We hope that you enjoyed it and that you will take part in this year’s competition.

There were four $100 prizes in Year 7-9 section and six $50 prizes in Year 5-6 section.

Prizes were privately funded.

                                               Year 7 to Year 9  Section
Story Title Award  type School Year Student
Heart of the Wild Cat EXCELLENCE Great Lakes College Forster

7

Ellie-May Lang
Home EXCELLENCE St Clare’s High School Taree

8

Bridie O’Connell
I’ll Be Dead Long Before You Wake Up EXCELLENCE St Clare’s High School Taree

8

Yolanta Guthridge
Abyss EXCELLENCE Great Lakes College Tuncurry

9

Grace Atkinson
The Story of Many H/Commended Great Lakes College Forster

7

Ella Galle
In His Memory H/Commended Home Schooling

8

Lola Watts
Behind the Curtain H/Commended St Clare’s High School Taree

8

Leanne Curtis
On The Edge H/Commended Great Lakes College Tuncurry

9

Ebony Pressnell
The Long Road H/Commended Great Lakes College Tuncurry

9

Sami Peters
Bridie O’Connell with Jeanene Duncan
Ellie-May Lang with Jeanene Duncan
Grace Atkinson with Jeanene Duncan

                                                   Year 5 and 6 Section

Story Title Award  type School Year Student
Lolly Land EXCELLENCE Barrington Public

5

Selina Denyer
The Unknown EXCELLENCE Forster Public

5

Lucas Guiney
The Old Days EXCELLENCE Barrington Public

6

Kaitlyn Commons
Sleep Over EXCELLENCE Hallidays Point Public

6

Lachlan Castle
Broken EXCELLENCE Holy Name Forster

6

Ruby Parker
The Tiny Crab That Saves The Turtle EXCELLENCE Holy Name Forster

6

Amber Kunzli
Future H/Commended Barrington Public

5

Emma Woods
The 500 Acre Property H/Commended Barrington Public

5

Samuel Ellis
The Centaur H/Commended Barrington Public

5

Elana Pope
One World H/Commended Tuncurry Public

5

Danika Maree Martin
Murder H/Commended Barrington Public

6

Justin Battams
The Other World H/Commended Barrington Public

6

Hamish Laurie
The Continuous Adventures of Oscar Voralberg H/Commended Hallidays Point Public

6

Jake Thompson
Albino H/Commended Holy Name Forster

6

Lily Hodges
Heights H/Commended Holy Name Forster

6

Grace Wicks
The Paraplegic Boy H/Commended Holy Name Forster

6

Nash Bowen
Charles Carpenter’s Diary H/Commended Nabiac Public

6

Lilli Phegan
Freedom H/Commended Nabiac Public

6

Layla Clarke
The Mistake H/Commended Nabiac Public

6

Charlie Clarke

Ruby Parker
Lachlan Castle with Sally Codyre
Amber Kunzli with Sally Codyre
Lucas Guiney with Sally Codyre